ما در این مقاله به شما آدرس پل های معروف استانبول و تصاویر آن را معرفی میکنیم

لطفا در ادامه مقاله با ما همراه باشید

آدرس پل های معروف استانبول و تصاویر

پل گالاتا استانبول

محل تلاقی دو قاره آسیا و اروپا

شاید بارها تصویر پل گالاتا را در مجلات و سایت‌های مختلف دیده باشید، این پل به نوعی نماد استانبول به حساب می‌آید و یکی از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری این شهر است. جایی که آسیا و اروپا به هم وصل می‌شوند. نویسنده معروف، مارک تواین هم در کتاب خود از این پل سخن به میان آورده و از زیبایی‌هایش نوشته است. اینجا جایی است که می‌توانید به تماشای دو قاره کهن بنشینید و همراه با ماهیگیران و مردم محلی در چشم انداز زیبای تنگه بسفر غرق شوید. در ادامه به پل گالاتا می‌رویم و بخش‌های مختلف آن را معرفی خواهیم کرد.  پل گالاتا ، بر روی تنگهء شاخ طلایی و بین دو قسمت اروپایی شهر قرار گرفته است .ابتدایی ترین فرم این پل در قرن پانزدهم میلادی و از چوب ساخته شد که بارها فروریخت اما به عنوان پلی مستحکم که بعدها یکی از اصلیترین سمبلهای استانبول شد ، اولین بار در سال ۱۸۴۵ توسط مادر سلطان عبدالمجید ساخته شد . این پل ۴۹۰ متری ، منطقهء امین اونو را به کاراکوی وصل میکند .در طول سالها چندین بار بازسازی شده که آخرین آن در سال ۲۰۰۳ بوده است . رستورانهای دریایی زیر این پل ، از جمله نقاط جذاب توریستی هستند . از روی این پل علاوه بر ماشینهای شخصی و اتوبوسها ، خط تراموای کاباتاش هم عبور میکند .

پل گالاتا استانبول

تونل اوراسیا استانبول

برای تردد بین اروپا و آسیا ، تونلی مدرن در زیر دریا در سال ۲۰۱۶ آمادهء بهره برداری شد که تونل اوراسیا نامیده میشود . این تونل یکی از مجهزترین تونلهای دنیاست که در ۲ طبقه مجزا برای هر مسیر ، به طول ۱۴ کیلومتر کشیده شده و مسیر حدود یکساعت و نیم را به ۱۵ دقیقه کاهش داده است . این تونل از کوم کاپی در منطقه اروپایی شروع شده و تا کوش یول در آسیا ادامه دارد . این تونل زیر تونل مرمره که برای عبور خط مترو قرار دارد در ۱۶۰ متری زیر دریا ساخته شده است .تردد فقط برای ماشینهای شخصی و مینی بوسهای دُلموش مجاز و عبور از آن مشروط به پرداخت عوارض تونل است . استفاده از آن در ۲۴ ساعت شبانه روز مجاز است.

Eurasia Tunnel Istanbul

 

پل سلطان یاووز سلیم استانبول

 

پل سلطان یاووز سلیم ، سومین متصل کنندهء اروپا و آسیاست و از مدرنترین تکنولوژیهای روز دنیا در آن استفاده شده است .این پل ۸ خط ماشین رو و ۲ خط ترن دارد که البته این دو خط هنوز فعال نیستند . این سمبلِ ترکیهء مدرن در سال ۲۰۱۳ افتتاح شده و منطقهء اُدایری در اروپا را به پاشاکوی در آسیا وصل میکند .سومین پل معلق دنیا با بلندترین برج فلزی طولی به ابعاد ۱۴۰۶ متر دارد .

Paul Sultan Jawoz Salim

 

پل سلطان محمدفاتح استانبول

Paul Sultan Mohammad Fateh Istanbul

دومین پل در استانبول، پل سلطان محمدفاتح ، به فاصلهء ۵ کیلومتری شمال پل بسفروس ، در سال ۱۹۸۸ افتتاح شد .این پل از حیصاراوستو در منطقه اروپایی تا کاواجیک در منطقه آسیایی به طول ۱۵۱۰ متر کشیده شده است و به پل دوم هم معروف است . این پل نسبت به پل اول ، از زیباییهای طبیعت منطقه بهرهء بیشتری دارد .

Paul Sultan Mohammad Fateh Istanbul

 

پل بسفروس (شهدای ۱۵ مارس) استانبول

 

در سال ۱۹۷۳ طی مراسم زیبایی ، اولین پل بین اروپا و آسیا در استانبول به نام پل بسفروس افتتاح شد . این پل از محلهء اورتاکوی در سمت اروپایی به سمت محلهء اوسکودار در قسمت آسیایی کشیده شده است . طول این پل ۱۵۶۰ متر است و یکی از سه پل معروف معلق دنیاست. پل بسفروس معروفترین پل روی بغاز است و متروبوس خط آسیا – اروپا از روی آن رد میشود . بعد از کودتای تابستان ۲۰۱۶ ، این پل به نام شهدای ۱۵ مارس نامیده شد .

Paul Bosphorus (Martyrs March 15) Istanbul

لینک کوتاه مطلب
۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ 161 views بدون نظر

نظرات